*** ذهن آدمی همچون اعضای بدن برای فعالیت‌های روزانه خود به موادغذایی و اکسیژن کافی نیازمند است، شما با تغذیه مناسب، انرژی مورد نیاز خود را تامین کنید. البته تغذیه مناسب، یکی از مهمترین عوامل موثر در افزایش کارآیی حافظه است. مغز انسان احتیاج به اکسیژن کافی دارد، با تنفس در هوای تمیز و سالم سعی کنید رفع خستگی کرده و میزان اکسیژن و بازدهی مغز را افزایش دهید.   

*** مکان مطالعه همچنین باید عاری از سر و صدا باشد و عوامل و محرکهایی که منجر به حواس‌پرتی می‌شوند در آنجا به حداقل ممکن برسانید .   

*** نور و حرارت مکان مطالعه باید مناسب باشد. دمای 20 درجه و نور متوسط که نه خیلی زیاد باشد و نه کم، مفید خواهد بود.   

*** برای مطالعه در روز، زمان مشخصی را در نظر بگیرید؛ به طوری که در آن زمان به هیچ کار دیگر نپرداخته، آمادگی کامل برای مطالعه داشته باشید.   

*** نشستن پشت میز مطالعه بهترین وضعیت مطالعه است، لذا از دراز کشیدن بپرهیزید که تمرکز حواس را از بین می‌برد و موجب خواب‌آلودگی می‌شود. 
*** سعی کنید در هنگام مطالعه به حافظه خود فشار نیاورید. از متراکم کردن زمان فراگیری، جداً بپرهیزید و در فعالیت‌های ذهنی بین هر 30-40 دقیقه یک بار به مدت 5 دقیقه استراحت و تنفس عمیق داشته باشید. 

هنگامی که بسیار خسته هستید و یا بعد از مدتی مطالعه خسته شده و تمرکز حواس خود را از دست داده‌اید، بهتر است سعی نکنید مطالعه را به طور اجبار ادامه دهید. این امر باعث دلزدگی شما از مطالعه خواهد شد.  

*** بهتر است در محل به خصوصی مطالعه کنید و مکان مطالعه خود را کمتر تغییر دهید. استفاده از یک مکان مشخص برای مطالعه به تمرکز حواس کمک می‌کند.   

*** اگر گاهی اوقات خسته شدید حتماً کتاب‌ها را رها کنید و به یک کار دیگر مثل تفریح کردن به همراه خانواده مشغول شوید و از مطالعه کردن در حالت کسل بودن بپرهیزید خواهید دید که بعد از آن چقدر شور و هیجان دارید برای ادامه کار درس خواندن و مطالعه کردن  

/ 0 نظر / 19 بازدید