اصول اعتماد به نفس

 

 *** حیف است چیزی که هنوز فرصت برای بهترین نحو به پایان بردن آن هست، را با سهل‌انگاری و غفلت از دست بدهید به فردا دل خوش نکنید و قدر و قیمت همین لحظه را بدانید.

 ***  بسم‌ا... بگوئید و از همین الان - نه از چند ساعت دیگر و نه از فردا – شروع کنید شاید این مرحله از زندگی اولین محک جدی شما در زندگی باشد، تا ببینید در مشکلات و سختی‌ها چند مرده حلاجید. 
*** درسی از دروس شما نباشد که نسبت به آن بی‌تفاوت باشید چون یکی اینکه  داشتن یک درس با درصد پائین در کارنامه ، شما را از نتیجه مطلوب دور می‌سازد در واقع به هر درسی کم ‌اهمیت بدهید از همان درس ضربه می‌خورید دوم اینکه اضطراب نخواندن آن درس را همواره با خود یدک می کشید .

 ***  داشتن یک حداقل اضطراب و نگرانی لازم است و آن مقدار حداقل عبارت است از آن نگرانی و دلهره‌ای که شما را به ادامه تلاش وادار کند و باعث شود که شما دست از تلاش کردن برندارید.

 *** چون برای توفیق در آزمون سرای نمره حد نساب وجود ندارد همواره به یاد داشته باشید که تنها تلاش شما نیست که عامل موفقیت است بلکه تنبلی دیگران نیز عاملی برای موفقیت شما می‌باشد. پس تلاش خود را بیشتر کنید.

 ***  بسیار مهم است که بدانید برای بالا بردن سطح علمی خودتان نیاز به داشتن منزل‌ها و ماشین‌های آنچنانی ندارید بلکه داشتن اراده قوی و داشتن یک لوازم حداقلی نیز لازم و کافی می‌باشد.

 *** هیچ کس با هیچ سابقه‌ای نمی‌تواند موفقیت را برای شما تضمین کند مگر اینکه خودتان بخواهید و به گفته‌های زیر عمل کنید:

 ***  به گونه‌ای کار و تلاش کنید که ای کاش‌ها و اگرها در زندگی‌تان وارد نشود.

 ***  متناسب با آن توقعی که از نتیجه آزمون خودتان دارید باید تلاش کنید.

 *** از لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید برای موفقیت خود تلاش کنید منتظر امدادهای خداوندی نیز باشید که این وعده حق است که به تلاش‌گران از راه‌هایی که خودشان فکر نمی‌کنند امدادهای غیبی می‌رساند و آنها را یاری خواهد کرد و همواره از خدا مدد جویید و تمام توان خود را به کار گیرید که همانا پیروزی نزدیک است.

 *** در پی تعریف و تمجید از طرف دیگران نباشید که اولاً دیگران برای اینکه از شما تعریف و تمجید کنند ممکن است معیار مناسبی نداشته باشند ثانیاً در این صورت رفتار شما شرطی خواهد شد و همواره منتظر این حرکت از سوی دیگران خواهید بود.

 *** اگر هدف، مقصدی است که تاکنون به آن دسته نیافته‌ایم، باید از راهی برویم که تاکنون نپیموده‌ایم.

 ***  برای تسلط به خود، نیرویتان را متمرکز کنید و آن را در مسیر هدف از پیش تعیین شده به کار بیندازید.

 ***   به عنوان یک داوطلب موفق باید طوری باشید که اگر بخشی از یک مطلب برای شما گفته شد بتوانید مابقی مطلب را خودتان استنتاج کنید در غیر اینصورت شما با امر یادگیری و چگونه تفکر کردن مشکل دارید که باید با مشاوره برطرف شود.

 *** یکی از عوامل شکست و عدم موفقیت، دلهره و اضطراب است. به شکست فکر نکنید و هرگونه دلهره و اضطراب را با ایجاد افکار مثبت و اعتماد به نفس از بین ببرید. 
*** تفکر منفی آثار زیانباری دربر دارد. پس به موضوع‌های زندگی خود با نظر مثبت بنگرید و به آنچه که هست فکر کنید، نه به آنچه که نیست.

 ***  برای انجام جهشهای بلند، بایستی هر روز و به طور مرتب قدمهای کوتاه برداشت. جاه‌طلبی بیش از اندازه نظیر اسب‌سواری است که بیش از آنچه باید جستن می‌کند و از دیگر سوی اسب فرو می‌افتد.

 ***  به یاد داشته باشید که آزمون برای داوطلبان ساعی و زحمت‌کش مانند نردبان ترقی و پیشرفت است و برای داوطلبان کم‌کار مانند سدی برای راهیابی به دانشگاه است.

 ***  ما همه چیز و همه کس نیستیم و باید از محدودیت‌های خودمان آگاه باشیم و متناسب با انتظاری که از نتیجه کنکورمان داریم، تلاش کنیم .

 ***  هیچ چیز زیباتر از لبخند دانش‌آموز یا داوطلب بعد از خوب فهمیدن مطلب نیست.

 *** برای تصمیمات و کارهای روزمره خود برنامه‌ای را دنبال کنید. برنامه‌ریزی، همت و پشتکار، پله‌های موفقیت را تشکیل می‌دهند. پس طبق برنامه عمل کنید و از اینکه نتوانستید کل برنامه را در مدت زمان مقرر تمام کنید، مایوس نشوید.

 *** یکی از عوامل موفقیت و کامروایی ، اعتماد به خود و اعتماد به توانستن است. وقتی شما به خود اعتماد کنید قادر به هر کاری هستید. زمانی که شما حافظه خود را ضعیف می‌دانید در اصل به خود تلقین کرده‌اید که همه چیز را فراموش می‌کنید.

 *** یک راه حل دیگر برای غلبه بر تفکرات منفی این جمله کلیدی است: اگر هدف، مقصدی است که تاکنون به آن دسته نیافته‌اید، باید از راهی بروید که تاکنون نپیموده‌اید .

/ 0 نظر / 25 بازدید